portal osiedli, dzielnic i miast

Gdańsk Żabianka - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Żabianka - sprawy dzielnicowe » Forum » Rozliczanie kosztów energii cieplnej
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

Rozliczanie kosztów energii cieplnej

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10    Następna     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
KuJer
Gość





PostWysłany: Wto Maj 17, 2005 7:57    Temat postu: Rozliczanie kosztów energii cieplnej

W dniu 16 maja 2005 roku na zebraniu I Grupy Członkowskiej podjęta została uchwała o rozliczaniu kosztów ogrzewania wg powierzchni mieszkań [wg m2 ]. Uchwała ma obowiązywać od przyszłego sezonu grzewczego.

Zebrani uznali, że dotychczasowy system rozliczania ogrzewania jest niesprawiedliwy, gdyż umożliwia przesadnie "oszczędnym" korzystanie z ciepła pobranego od sąsiadów utrzymujących w swoich mieszkaniach normalny komfort cieplny.
Ponadto, zgodzili się z poglądem wnioskodawcy, że dotychczasowy system jest również nierzetelny gdyż wartości wielkości występujących w algorytmie rozliczania są albo błędne albo nie zostały zweryfikowane w sposób określony w normie PN-EN 834. Szczególnie poważną wadą systemu rozliczania kosztów ogrzewania przy pomocy podzielników "Metrony" jest niezgodność z normą, a więc niezgodność z obowiązującym prawem.

To ostatnie powinno przekonać, wahający się do tej pory, Zarząd do wypowiedzenia umowy z "Metroną", której dyrektorzy złożyli nieprawdziwą "Deklarację zgodności" i dzięki temu wygrali przetarg.
KuJer
ADA
Gość





PostWysłany: Wto Maj 17, 2005 16:10    Temat postu: ROZLICZENIE

KTO KOGO INFORMOWAŁ I PODIOŁ ZA MATOŁÓW CZYLI MIESZKAŃCOW DECZTJE :( :shock: :?
ONA
Gość





PostWysłany: Wto Maj 17, 2005 16:26    Temat postu: ROZLICZAMY

CZY JA BĘDĘ PŁACIĆ ZA OGRZEWANIE NIE ZAMIESZKAŁYCH MIESZKAŃ OBOK PARANOJA.CZY TO JST OSZCZĘDNY LOKATOR JAK NIE MIESZKA .CZY ON BĘDZIE PŁACIŁ ZA METRAŻ P-STANU.CO JEST GRANE!!! Mr. Green Shocked
Gość






PostWysłany: Wto Maj 17, 2005 20:27    Temat postu: Re: ROZLICZENIE-KOMUNO POWRACAJ

KTO PODEJMOWAŁ DECTZJE ZA OSŁÓW CZYLI NAS.NASTĘPNI I....... JAK W RZĄDZIE.PYTANKO? PŁACĘ OD METRAŻU OTWIERAM OGRZEWANIE NA CAŁĄ PARĘ I SOBIE WIETRZE MIESZKANIE I TAK PŁACĘ OD METRAŻU -----CZY WSZYSCY PONIOSĄ KOSZTY??????? ILE? KTO DOSTAŁ W ŁAPĘ OD GIEPECU ŻEBY TAK ZROBIĆ!!!!!!!!!!!!![/u][/list][/quote]
Gość






PostWysłany: Wto Maj 24, 2005 8:23    Temat postu: Re: ROZLICZENIE

ADA napisał:
KTO KOGO INFORMOWAŁ I PODIOŁ ZA MATOŁÓW CZYLI MIESZKAŃCOW DECZTJE Sad Shocked Confused
Należy zadać pytanie,jakie do tej pory ponieśliśmy koszty płacąc Techemowi za rozliczanie ciepła i Metronie.Przecież zostały podjęte uchwały w tej sprawie.Kasy nikt chyba nie wziął od Metrony!A może o to biega? Idea
zuut
Gość





PostWysłany: Wto Maj 24, 2005 16:32    Temat postu: nareszcie sensowny krok

jestem oczywiście ZA likwidacją pseudo-liczników ogrzewania i powrotem do rozliczeń wg m2, która to metoda nie jest doskonałą ale najtańszą bo najprostrzą. Dla poparcia zamieszczam artykuł specjalisty w tej materii.

Raport. Jak oszczędzać na cieple? Dziennik Bałtycki piątek 8.10.2004
Zdzisław Kiełczewski specjalista ds. ciepłownictwa

Płać mniej
Spółdzielnie powinny zatrudniać specjalistów od ciepłownictwa. Muszą też w negocjacjach z GPEC (Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej) odpowiednio ustalić moc zamówioną. Stanowi ona jedną piątą opłaty za ciepło. Trzeba też sprawdzać, czy GPEC dostarcza nam to, co zamówiliśmy.
W starszych budynkach ocieplenie powoduje zmniejszenie kosztów nawet o połowę. Ocieplenie ścian, to 20-30 proc. oszczędności. Wymiana stolarki jest droższa, ale zapewnia też do 20 proc. mniejsze rachunki. Sporo ciepła ucieka przez strop - tu zaoszczędzić można nawet 30-40 proc. Sporo zależy tu od bryły budynku. Oszczędzania uczą podzielniki, ale trudno w nich o sprawiedliwy podział kosztów. I dlatego np. SM „Przymorze" wprowadziła zasadę, że wszyscy w bloku płacą po równo, w zależności od powierzchni mieszkania.
Jeśli ludzie za bardzo oszczędzają, czyli wyłączają ogrzewanie i nie wietrzą mieszkań, to błyskawicznie na ich ścianach pojawia się grzyb. I wtedy szczelne, plastikowe okna działają na ich niekorzyść. Należy więc wietrzyć mieszkania. Ale wietrzyć trzeba przy zamkniętych zaworach. Inaczej grzejniki będą grzać jak najmocniej.

Ocieplanie
Aby zmniejszyć koszty ogrzewania, część spółdzielni decyduje się na docieplanie swoich budynków. W długim okresie taka inwestycja zwraca się w postaci mniejszego zużycia ciepła i zmniejszenia przez GPEC wysokości mocy zamówionej. Spółdzielnie dociepleń dokonują głównie ze środków funduszu remontowego. Na fundusz składają się wszyscy, ale z dociepleń (dzięki mniejszemu zużyciu ciepła, a więc niższym opłatom) korzystają tylko nieliczni. W takiej sytuacji część spółdzielni wprowadza wyższe opłaty na fundusz remontowy dla mieszkańców tych domów, które już zostały docieplone. Poza tym, do momentu docieplenia wszystkich budynków, za prace wykonane na swoim budynku będzie musiał zwrócić pieniądze każdy, kto zechce przekształcić mieszkanie w wyodrębnioną własność.

Nie tylko za ciepło.
Spółdzielnie płacą nie tylko za ciepło, które zużyją, ale i za tzw. moc zamówioną (w skrócie MZ). Jest to opłata za możliwość wykorzystania mocy elektrociepłowni do pewnego poziomu. Uśredniając cały okres grzewczy spółdzielnie raczej nie wykorzystują nawet połowy MZ. Wniosek spółdzielcy mogą wyciągnąć z działania SM „Ujeścisko". Dla ogrzania 2 tyś. mieszkań spółdzielnia miała moc zamówioną ustawioną na 9 megawatów. W tym roku udało się jej wynegocjować jej zmniejszenie o 2 megawaty, co oznacza 140 tyś. zł oszczędności rocznie. Jeśli, np. przy bardzo silnych mrozach (poniżej -16 st. C), zapotrzebowanie spółdzielni przekroczy MZ, traci ona gwarancję na to, że dostanie tyle ciepła, ile chce go kupić. Jeśli jednak ciepła wystarczy, kupi je za normalną cenę. Poza tym spółdzielnie mogą nakłaniać GPEC do instalowania urządzeń blokujących przekraczanie mocy zamówionej.

Podzielniki
Część spółdzielni pobiera od swoich członków opłaty zryczałtowane, czyli wynikające jedynie z tego, jak duże jest mieszkanie spółdzielcy (lub - w przypadku ciepłej wody - ile osób w nim mieszka) i ile spółdzielnia jako całość zapłaciła GPEC. Inne stosują tzw. podzielniki i wodomierze. Są trzy rodzaje podzielników - wyparkowe (40 zł/szt), elektroniczne (60-100 zł/szt.) i liczniki (do 800 zł/mieszkanie). Pierwsze dwa są najmniej dokładne. W przedziale temperatur od 18 do 22 st.C ich wskazania mają błąd od 10 proc. (elektro-niczne) do 15 proc. (wyparkowe). Przy temperaturach spoza tej skali, błąd może wynosić nawet 60 proc.
Z najmniejszym przekłamaniem (2 - 5 proc.) ilość zużytego ciepła wskazują liczniki. Podzielniki wyparkowe i elektroniczne mierzą temperaturę grzejnika i, w mniejszym stopniu, pomieszczenia. Liczniki podają zaś, ile ciepła przez nie przepłynęło.

Współczynniki
Samo wskazanie podzielnika czy licznika to jednak nie wszystko. Z GPEC rozlicza się bowiem nie Jan Kowalski, a spółdzielnia. Kowalski musi się więc rozliczyć także z ciepła, które zostanie utracone w drodze od spółdzielczego węzła do jego kaloryferów. On też składa się na ocieplenie części wspólnych domu. Niektóre spółdzielnie zauważają też, że więcej ciepła trzeba zużyć do ogrzania mieszkania na brzegach domu, niż w jego środku. W związku z tym ustalają one tzw. współczynniki. Jeśli więc mieszkanie Kowalskiego ma współczynnik 0,7, to znaczy, że na ogrzanie swojego mieszkania musi zużyć więcej ciepła, ale płaci za nie wg stawki mniejszej niż sąsiedzi ze środka bloku. Współczynniki zależą od: położenia budynku w stosunku do stron świata i kierunku wiatru, izolacyjności ścian, szczelności stolarki, położenia mieszkania w budynku. Wyłączone z udogodnień płynących ze współczynników mogą być, i przeważnie są, lokale użytkowe wynajmowane przez spółdzielnię. Współczynniki powinny być korygowane po każdym sezonie grzewczym tak, aby średnie opłaty w każdym rodzaju mieszkań (czyli np. południowych w porównaniu z północnymi czy środkowych z zewnętrznymi) były do siebie zbliżone.
[/quote]
Gość






PostWysłany: Śro Maj 25, 2005 9:11    Temat postu: Re: Rozliczanie kosztów energii cieplnej

[quote="KuJer"]W dniu 16 maja 2005 roku na zebraniu I Grupy Członkowskiej podjęta została uchwała o rozliczaniu kosztów ogrzewania wg powierzchni mieszkań [wg m2 ]. Uchwała ma obowiązywać od przyszłego sezonu grzewczego.

Na "Forum Żabianki" zwrócono mi słusznie uwagę, że zebranie przyjęło wniosek a nie podjęło uchwałę. Przepraszam za ten poważny błąd formalny.
Poniżej zamieszczam tekst jaki przy tej okazji opublikowałem na"Forum Żabianki".

***

Istotnie, to był wniosek i tak powinienem był napisać. Mea culpa.

Propozycja Zarządu „ ...aby w nowym regulaminie C.O. była możliwość wyboru tj. budynek lub węzeł będzie mógl być rozliczany albo od m2 albo wg podzielników" brzmi atrakcyjnie, ale...

Poprawność i rzetelność rozliczania według podzielników wymaga wcześniejszego spełnienia następujących warunków:

1.Obliczenia wartości współczynników usytuowania mieszkań Rm .
2.Wykonania badań stosowanych w naszej spółdzielni grzejników w celu obliczenia wartości współczynników oceny K.
3.Ustalenie na poziomie co najmniej 50% kosztów wspólnych (jeśli przyjąć wyniki badań i praktykę ich stosowania w Niemczech).

Spełnienie warunku pierwszego jest w tej chwili nie do zrealizowania z powodu nie zakończonych prac termomodernizacyjnych (dotyczy to również budynków o ocieplonych ścianach zewnętrznych, ale nie wykonanym ociepleniu stropów, regulacji sieci itp.).
Oznacza to, że w dalszym ciągu w „nowym regulaminie” będą utrzymane współczynniki zaczerpnięte z tabeli COBR TI lub ich jakaś modyfikacja, które (co wynika z krytycznych publikacji) nie mają nic wspólnego z rzetelnością wymaganą do rozliczeń finansowych.
I wreszcie, przeprowadzenie badań do obliczenia tych współczynników , jak to słyszałem od członka Zarządu, jest bardzo kosztowne – czyli jeszcze bardziej zwiększyłoby i tak bardzo wysokie (bodajże najwyższe wśród spółdzielni stosujących ten system) koszty rozliczania energii cieplnej.
Spełnienie warunku drugiego to obowiązek firmy rozliczającej czyli Metrony.
Pełnomocnik Metrony dyr. Hupałowski w dniu 4 kwietnia br. odmówił przedłożenia Zarządowi dokumentów świadczących, że wartości współczynników oceny grzejników zostały zweryfikowane zgodnie z wymogami normy PN-EN 834. Oznacza to, że dotychczasowe rozliczenia za dwa sezony grzewcze mogą być nierzetelnie i fakt ten Metrona chce ukryć. W tej sytuacji Zarząd powinien podjąć odpowiednie działania prawne, czego do dnia 16 maja nie uczynił.
Warunek trzeci, chociaż pozornie najłatwiejszy do spełnienia, wymaga również przeprowadzenia co najmniej pewnych prac studialnych i analitycznych, których dotychczas nikt w Zarządzie nie zainicjował – tak więc ponownie udział kosztów wspólnych stanie się przedmiotem sporów i znowu, wartość, która powinna mieć charakter obiektywny stanie się wynikiem głosowania.

Reasumując, w propozycji obecnego Zarządu dostrzegam niebezpieczeństwo manipulacji na wzór i podobieństwo manipulacji dokonywanych przez poprzedni Zarząd i poprzednią Radę Nadzorczą. Myślę, że stanowisko „róbta co chceta” nie przysporzy Zarządowi autorytetu wśród spółdzielców.

Kończąc, chciałbym zaproponować Zarządowi i Radzie Nadzorczej rozważenie zawieszenia rozliczania kosztów energii cieplnej wg podzielników na następny sezon grzewczy ( lub do czasu zakończenia prac termodernizacyjnych).
Oznaczałoby to rozliczenie sezonu grzewczego 2005/2006 wg powierzchni, przeprowadzenie analizy porównawczej i przedstawienie jej wyników np. na FORUM. Dalszym ciągiem tego
mogłoby być ponowne referendum i jeśli większość zadecydowałaby o stosowaniu do rozliczeń podzielników, wykonanie prac przygotowawczych do ścisłego SPEŁNIENIA WARUNKÓW ICH STOSOWANIA.
KuJer
Gość






PostWysłany: Śro Maj 25, 2005 18:21    Temat postu: Re: Rozliczanie kosztów energii cieplnej

TO MI SIE PODOBA,CZYLI WZRASTAJA KOSZTY ZUZYCIA I MOC WYSYLKOWA GPEC BEDZIE ZA MALA A O TYM KTOS POMYSLAL Very Happy Very Happy Very Happy
zuut
Gość





PostWysłany: Nie Maj 29, 2005 13:23    Temat postu: Re: Rozliczanie kosztów energii cieplnej

Już chyba nie ma wątpliwości, że rozliczenie kosztów ogrzewania słusznie budzi wątpliwości. M.in. KuJer zauważył że "Poprawność i rzetelność rozliczania według podzielników wymaga wcześniejszego spełnienia następujących warunków:
1.Obliczenia wartości współczynników usytuowania mieszkań Rm .
2.Wykonania badań stosowanych w naszej spółdzielni grzejników w celu obliczenia wartości współczynników oceny K.
3.Ustalenie na poziomie co najmniej 50% kosztów wspólnych (jeśli przyjąć wyniki badań i praktykę ich stosowania w Niemczech)."

Ja z kolei namawiam gorąco aby dać sobie spokój z tymi podzielnikami co jednocześnie uwolni nas, Radę czy Zarząd od ustalenia nowych współczynników do naliczania kosztów za ogrzewanie. Jak doświadczenie uczy ustalanie nowych współczynników będzie trudne i ostatecznie nie zadowoli wszystkich. Zawsze znajdą się jacyś poszkodowani.
Poza tym sprawę komplikuje fakt, że część mieszkań na Żabiance znajduje się już w budynkach ocieplonych, a znaczna ilość mieszkań jeszcze nie. Ocieplono nareszcie budynki w celu oszczędzenia na kosztach ich ogrzania i w należy się spodziewać, że w tych budynkach koszty z tytułu wydatków na ogrzewanie będą zauważalnie niższe. Natomiast koszty ogrzania budynków nieocieplonych będą wyższe - stąd ich mieszkańcy będą poszkodowani. Z drugiej strony nie uda się oczywiście ocieplić wszystkich budynków w jednym roku.
Dlatego z tego też względu najbardziej sprawiedliwe będzie rozliczanie kosztów za ogrzewanie mieszkań wg. powierzchni lokalu. W ten sposób mieszkańcy budynków jeszcze nie ocieplonych nie będą poszkodowani a całościowe koszty za energię cieplną jakie ma do uregulowania spółdzielnia wobec GPEC będzie można sprawnie i bez trudu obliczyć rozkładając proporcjonalnie, wg. powierzchni mieszkaniowej, na wszystkie ponad 4200 mieszkań.
Na koniec dodam, że z pewnością wymagają kontroli a nawet wymiany stare kaloryfery, węzły cieplne i cała instalacja.
Należy także pamiętać o tym, że stosowany na gdańskich osiedlach system ogrzewania z jednej dużej elektrowni oddalonej nawet kilkanaście kilometrów od ogrzewanych budynków, jest archaiczny i kosztowny. Jego modernizacja będzie kosztowna i nalezy spodziewać się stałych podwyżek opłat za energię cieplną. Dlatego władze spółdzielni muszą zawsze twardo negocjować z GPECem i bronić nas czyli mieszkańców.
Emeryt II
Gość





PostWysłany: Nie Maj 29, 2005 14:36    Temat postu: Re: Rozliczanie kosztów energii cieplnej

zuut napisał:
Już chyba nie ma wątpliwości, że rozliczenie kosztów ogrzewania słusznie budzi wątpliwości. M.in. KuJer zauważył że "Poprawność i rzetelność rozliczania według podzielników wymaga wcześniejszego spełnienia następujących warunków:
1.Obliczenia wartości współczynników usytuowania mieszkań Rm .
2.Wykonania badań stosowanych w naszej spółdzielni grzejników w celu obliczenia wartości współczynników oceny K.
3.Ustalenie na poziomie co najmniej 50% kosztów wspólnych (jeśli przyjąć wyniki badań i praktykę ich stosowania w Niemczech)."

Ja z kolei namawiam gorąco aby dać sobie spokój z tymi podzielnikami co jednocześnie uwolni nas, Radę czy Zarząd od ustalenia nowych współczynników do naliczania kosztów za ogrzewanie. Jak doświadczenie uczy ustalanie nowych współczynników będzie trudne i ostatecznie nie zadowoli wszystkich. Zawsze znajdą się jacyś poszkodowani.
Poza tym sprawę komplikuje fakt, że część mieszkań na Żabiance znajduje się już w budynkach ocieplonych, a znaczna ilość mieszkań jeszcze nie. Ocieplono nareszcie budynki w celu oszczędzenia na kosztach ich ogrzania i w należy się spodziewać, że w tych budynkach koszty z tytułu wydatków na ogrzewanie będą zauważalnie niższe. Natomiast koszty ogrzania budynków nieocieplonych będą wyższe - stąd ich mieszkańcy będą poszkodowani. Z drugiej strony nie uda się oczywiście ocieplić wszystkich budynków w jednym roku.
Dlatego z tego też względu najbardziej sprawiedliwe będzie rozliczanie kosztów za ogrzewanie mieszkań wg. powierzchni lokalu. W ten sposób mieszkańcy budynków jeszcze nie ocieplonych nie będą poszkodowani a całościowe koszty za energię cieplną jakie ma do uregulowania spółdzielnia wobec GPEC będzie można sprawnie i bez trudu obliczyć rozkładając proporcjonalnie, wg. powierzchni mieszkaniowej, na wszystkie ponad 4200 mieszkań.
Na koniec dodam, że z pewnością wymagają kontroli a nawet wymiany stare kaloryfery, węzły cieplne i cała instalacja.
Należy także pamiętać o tym, że stosowany na gdańskich osiedlach system ogrzewania z jednej dużej elektrowni oddalonej nawet kilkanaście kilometrów od ogrzewanych budynków, jest archaiczny i kosztowny. Jego modernizacja będzie kosztowna i nalezy spodziewać się stałych podwyżek opłat za energię cieplną. Dlatego władze spółdzielni muszą zawsze twardo negocjować z GPECem i bronić nas czyli mieszkańców.



Do Zuut.

Sądzę że trafił Pan(Pani) w samo sedno problemu.
Dotychczasowy system ( przed wprowadzeniem podzielników, wyparkowych czy elektronicznych) rozliczania z m kwadratowego nikomu nie wadził. Powodował że bydynki były ogrzane wystarczająco.
To co dzieje się obecnie ( zamykanie grzejników) stwarza zagrożenie dla budynków w postaci niedogrzania i zagrzybienia.
Komuś zależało na wprowadzenie firmy ( jemioły) która pasie się na nzszej Sp-ni ( prawie 130 tys. zł. rocznie).
Zamiast modernizować instalacje,ocieplać budynki, zmiejszając za tym moc zamówioną w GPC-u, skoncentrowano się na umocowaniu tej "jemioły".
Popytajcie kto stał za "metroną", kto podpisywał w 2002 roku idiotyczne regulaminy rozliczania ciepła.
Wiadomo że im bardziej skomplikuje się system, tym więcej będzie można "pokombinować" . W systemie prostym , jakim jest rozliczenie z m kw. miejsca na kombinacje nie ma!!
Oszcędzać ciepło powinniśmy przez wyłączanie niepotrzebnych grzejników w cześciach wspólnych ( klatki schodowe, suszarnie, pralnie ,piwnice) oraz po dociepleniu budynków przez zmniejszenie mocy zamówionej.
Na zebraniach Grup, prezes wyraźnie o tym mówił, niestety mało kto tego słuchał!
Jeżeli koszt roczny ciepła to ok. 7 mln. zł, każdy procent oszczędności to b.duże pieniędze. NASZE PIENIĄDZE !!
go
Gość





PostWysłany: Nie Maj 29, 2005 17:48    Temat postu: Re: Rozliczanie kosztów energii cieplnej

Coś wydaje mi się mocno, że nie tylko METRONA I TECHEM zarobiły swoje.
Za każdym razem, gdy nadchodził okres rozliczeń za CO,
u mnie była spora nadpłata - ale zaliczki naliczane w czynszach przez spóldzielnię NIGDY /!/ nie uwzględniały tego stanu. Ponadto zwrot owej nadpłaty bywał zazwyczaj MOCNO OPÓŹNIONY i utrudniony - a to przez regulamin wewnętrzny, że więciej niż coś tam nie oddajemy..., a to przez formę płatniczą: bo to jak wpłaty bezgotówkowe, to nie ma problemu, ale jak gotówką to jest - itp. ble, ble ble.
Ponadto, o ile pamiętam, to akcja "rekalowa" nowej firmy i nowych podzielników prowadzona była przez spółdzielnię. Ponoć wszystko miało być świetnie i cacy i oczywiście dla dobra lokatora Laughing
Czyżby ktoś już na tym nieźle zarobił?
I teraz odwrót od poprzednich decyzji?
Ja chyba wzorem spółdzielni tez podejmę własny "wewnętrzny regulamin", że dopóki nie zobaczę pozytywnych zmian - NIE PŁACĘ , JAK WIELU INNYCH! AMEN!
Obserwator III
Gość





PostWysłany: Nie Maj 29, 2005 20:04    Temat postu: Re: Rozliczanie kosztów energii cieplnej

[quote="go"]Coś wydaje mi się mocno, że nie tylko METRONA I TECHEM zarobiły swoje.
Za każdym razem, gdy nadchodził okres rozliczeń za CO,
u mnie była spora nadpłata - ale zaliczki naliczane w czynszach przez spóldzielnię NIGDY /!/ nie uwzględniały tego stanu. Ponadto zwrot owej nadpłaty bywał zazwyczaj MOCNO OPÓŹNIONY i utrudniony - a to przez regulamin wewnętrzny, że więciej niż coś tam nie oddajemy..., a to przez formę płatniczą: bo to jak wpłaty bezgotówkowe, to nie ma problemu, ale jak gotówką to jest - itp. ble, ble ble.
Ponadto, o ile pamiętam, to akcja "rekalowa" nowej firmy i nowych podzielników prowadzona była przez spółdzielnię. Ponoć wszystko miało być świetnie i cacy i oczywiście dla dobra lokatora Laughing
Czyżby ktoś już na tym nieźle zarobił?
I teraz odwrót od poprzednich decyzji?



Do Go.

Coś w tej sprawie jest nie tak.
Pamiętam niby referendum na temat podzielników.
Nie pamiętam by ktoś ogłosił wynik !!!
Pamiętam że odbył się przetarg , który następnie unieważniła Rada Nadzorcza.
Pamiętam że Zarząd wywiesił na klatkach schodowych informacje, z których wynikało że decyzja Rady jest be i że Zarząd namawia do podtrzymania wyników przetargu.
Jakieś krasnoludki sprawiły że Rada zmieniła zdanie i w wyniku tego ....mamy Metronę !!
O jakie lub czyje interesy chodziło ? nie wiadomo. Wiadomo że od tego czasu mamy pasztet z rozliczaniem ciepła !!
Kasa wartkim stumieniem płynie do Metrony! - z naszych kieszeni !!Obserwator III
Gość






PostWysłany: Pon Cze 13, 2005 14:45    Temat postu: Re: Rozliczanie kosztów energii cieplnej

Jaka szkoda, że chcecie zdjąć liczniki ciepła z kaloryferów!Te z Techemu , to było badziewie, bo pokazywało zuzycie latem, a przy okazji truło parując. Te z Metrony to takie eleganckie gadżeciki, aż szkoda że znikną z mieszkania.Zawsze wiedziałamm ile zużyłam ciepła .Szkoda. Embarassed Barbara
Gość






PostWysłany: Pon Cze 13, 2005 17:12    Temat postu: Re: Rozliczanie kosztów energii cieplnej

Anonymous napisał:
Jaka szkoda, że chcecie zdjąć liczniki ciepła z kaloryferów!Te z Techemu , to było badziewie, bo pokazywało zuzycie latem, a przy okazji truło parując. Te z Metrony to takie eleganckie gadżeciki, aż szkoda że znikną z mieszkania.Zawsze wiedziałamm ile zużyłam ciepła .Szkoda. Embarassed Barbara


Pani Barbaro,
Podzielniki to urządzenia, które nie służą do rejestrowania zużycia energii cieplnej. Odczytująć liczbę jednostek niczego nie można się dowiedzieć aż do czasu uzyskania rozliczenia. Nie można też ocenić czy się ogranicza swoje koszty ogrzewania np. obniżając komfort cieplny mieszkania (bo nie zna Pani zachowań sąsiadów).

Zło tej metody tkwi w czym innym.
Podział kosztów (rzecz jasna sprawiedliwy) powinien być realizowny łącznie z tzw."systemem rozliczania" czyli pewnym algorytmem podziału kosztów ogółem (przypadających na węzeł cieplny lub budynek) na poszczególne mieszkania.
W stosowanym przez Metronę algorytmie występują trzy zmienne( "koszty wspólne", "współczynniki oceny grzejników" i "współczynnik usytuowania mieszkania w bryle budynku Rm"), których wartości są nieprawdziwe. Ustalenie ich wartości nie jest sprawą prostą i łatwą, ale dopóki będą one takie jakie są WYNIKI ROZLICZANIA KOSZTÓW OGRZEWANIA BĘDĄ FAŁSZYWE. Niedługo otrzyma Pani rozliczenie za sezon 2004/2005 i też będzie on błędny tak jak i te z poprzednich sezonów.

Ale, mam dla Pani również dobrą wiadomość. Otóż Zarząd zawarł nową umowę z Metroną.Tak więc przez następne trzy lata będzie mogła Pani cieszyć oko wspaniałą formą przemysłową podzielnika TELMETRIC Pro.
Pozdrawiam
KuJer
Gość






PostWysłany: Pon Cze 13, 2005 18:11    Temat postu: Re: Rozliczanie kosztów energii cieplnej

Anonymous napisał:
Anonymous napisał:
Jaka szkoda, że chcecie zdjąć liczniki ciepła z kaloryferów!Te z Techemu , to było badziewie, bo pokazywało zuzycie latem, a przy okazji truło parując. Te z Metrony to takie eleganckie gadżeciki, aż szkoda że znikną z mieszkania.Zawsze wiedziałamm ile zużyłam ciepła .Szkoda. Embarassed Barbara


Pani Barbaro,
Podzielniki to urządzenia, które nie służą do rejestrowania zużycia energii cieplnej. Odczytująć liczbę jednostek niczego nie można się dowiedzieć aż do czasu uzyskania rozliczenia. Nie można też ocenić czy się ogranicza swoje koszty ogrzewania np. obniżając komfort cieplny mieszkania (bo nie zna Pani zachowań sąsiadów).

Zło tej metody tkwi w czym innym.
Podział kosztów (rzecz jasna sprawiedliwy) powinien być realizowny łącznie z tzw."systemem rozliczania" czyli pewnym algorytmem podziału kosztów ogółem (przypadających na węzeł cieplny lub budynek) na poszczególne mieszkania.
W stosowanym przez Metronę algorytmie występują trzy zmienne( "koszty wspólne", "współczynniki oceny grzejników" i "współczynnik usytuowania mieszkania w bryle budynku Rm"), których wartości są nieprawdziwe. Ustalenie ich wartości nie jest sprawą prostą i łatwą, ale dopóki będą one takie jakie są WYNIKI ROZLICZANIA KOSZTÓW OGRZEWANIA BĘDĄ FAŁSZYWE. Niedługo otrzyma Pani rozliczenie za sezon 2004/2005 i też będzie on błędny tak jak i te z poprzednich sezonów.

Ale, mam dla Pani również dobrą wiadomość. Otóż Zarząd zawarł nową umowę z Metroną.Tak więc przez następne trzy lata będzie mogła Pani cieszyć oko wspaniałą formą przemysłową podzielnika TELMETRIC Pro.
Pozdrawiam
KuJer

Co mi Pan będzie mówił.To są liczniki, bo wiszą na kaloryferze i coś tam liczą.Tak szczerze mówiąc, to te z Techemu były dla mnie korzystniejsze,bo miałam zwrot.A tu niestety dopłacam.Kiedyś taki "oszołom" pisał wprawdzie,że to żadna różnica czy liczniki są rurkowe, czy elektroniczne, ale wtedy mu nie wierzyłam.Teraz muszę mu przyznać rację.W gruncie rzeczy, to teraz wiem,że wymiana jednych na drugie była potrzebna tym, co organizowali przetarg, a nie mieszkańcom.Efekt z wymiany poza formą (jestem absolwentką ASP)-żaden. Barbara
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 10 Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10    Następna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum Gdańsk

  

osiedla Gdańska:

  2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Plaży Arkońska Astra Park Atrium Gdańskie Audiopolis Aura Gdańsk Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia Górka Błękitna Kaskada Braci Majewskich Brętowska Brama Browar Gdański Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery Kąty Cztery Oceany Cztery Pory Roku Długa Grobla Do Studzienki Dolina Dwóch Jezior Dolina Potęgowska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszczędne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpańskie Hokejowa Horyzont Jabłoniowa (INPRO) Jabłoniowa (PB Kokoszki) Jabłoniowy Sad Jary Jasień Jasień Park Jaworzniaków Jednorożca (Wroński) Jelitkowo Jelitkowski Dwór Jezioro Jasień Jodłowy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Motławą Kamienice Nad Strzyżą Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kiełpino Górne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Królewskie Wzgórze Kryształowe Kwartał Kamienic Laurowe Lawendowe Wzgórza Leszczynowe Lipce Łostowice Maciejka Maćkowy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Miłe Miłe Wzgórze Morena Park Morenova Morenowe Wzgórze Myśliwska 17 Myśliwska Park Myśliwski Stok Myśliwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wodą Nadmorski Dwór Neptun Park Niedźwiednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia Górna Osowa II Osowa Wodnika Ostoja Myśliwska Pana Tadeusza Parkowe Wzgórze Piastów Pięciu Mostów Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB Górski Polonica Południowe Pomarańczowe Promienne Przeróbka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta Żbik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina Słoneczna Dolina Słoneczna Morena Słoneczne Słoneczne Wzgórza Słoneczniki Smęgorzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Chełm Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzgórze Szpora 7 Św. Wojciech Świerkowe Świętokrzyskie Świętokrzyskie (PB EKO) Świrskiego Trzy Dęby Trzy Żagle Ujeścisko Vivaldiego Wieża Leszka Białego Wieżycka Wieżycka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wiszące Ogrody Wolne Miasto Wróbla Staw Wzgórze Elizy Wzgórze Focha Wzgórze Magellana Za Słoneczną Bramą Zabornia Zabytkowa Współczesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Złota Karczma

dzielnice Gdańska:

  Aniołki Brętowo Brzeźno Chełm Jasień Kokoszki Krakowiec-Górki Zachodnie Letnica Matarnia Młyniska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-Św. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Południe Przymorze (Małe i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przeróbką Strzyża Suchanino Śródmieście VII Dwór Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzgórze Mickiewicza Zaspa (Młyniec i Rozstaje) Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Forum Sopot

  

osiedla Sopotu:

  Aquarius Dolina Gołębiewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana Świemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

  Brodwino Dolny Sopot Górny Sopot Kamienny Potok Karlikowo Świemirowo

Forum Gdynia

  

osiedla Gdyni:

  Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cisów Fikakowo Fort Forest Gdyńskie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosmańska Kamienica Moderna Kasztanowa Kępa Redłowska Komandorskie Wzgórze Leśne Łanowa I Marco Polo Mistral Morskie Myśliwskie Tarasy Nad Kępą Nawigator Orłowska Bryza Parkowe Patio Róży Pomorska 57 Redłowska Kaskada Redłowski Stok Rezydencja Sokół Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Skłodowska 8 Skłodowskiej Sojowa Sokółka Sokółka Zielenisz Śniadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogród Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Leśne Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

  Babie Doły Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa Dąbrowa Działki Leśne Grabówek Kamienna Góra Karwiny Leszczynki Mały Kack Obłuże Oksywie Orłowo Pogórze Pustki Cisowskie - Demptowo Redłowo Śródmieście Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Leśniczówka) Wzgórze Św. Maksymiliana

W REGIONIE:
Bytów Chojnice Gdańsk Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy Kąty Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Kościerzyna Krynica Morska Kwidzyn Lębork Łeba Łęgowo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gdański Pszczółki Puck Reda Rotmanka Rumia Słupsk Sopot Starogard Gdański Straszyn Tczew Ustka Wejherowo Władysławowo Żukowo

      FORUM GDAŃSK     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDAŃSKI     FORUM STRASZYN

    FILMY Gdańsk/Sopot/Gdynia      TRÓJMIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczyć na świecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama