portal osiedli, dzielnic i miast

Gdańsk Żabianka - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Żabianka - sprawy dzielnicowe » Forum » Jak oszczędzać ciepło - z poradnika GW
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

Jak oszczędzać ciepło - z poradnika GW

Idź do strony 1, 2    Następna     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto Paź 18, 2005 14:34    Temat postu: Jak oszczędzać ciepło - z poradnika GW

Jak oszczędzać ciepło
Dlaczego warto oszczędzać ciepło? Choćby dlatego, że obniżenie kosztów ogrzewania lokalu o 8,5 proc. To jeden miesiąc grzania za darmo. Ale jak to robić? Czytaj niżej

Opłaty za centralne ogrzewanie to średnio aż 60 proc. opłat za mieszkanie. Nie da się ukryć, że stanowią coraz większe obciążenie domowych budżetów.

Oszczędności w mieszkaniu
Szansą na kontrolowanie ilości zużywanego ciepła są liczniki. Niestety, w tzw. ciepłomierze wyposażona jest w Polsce bardzo mała liczba mieszkań (głównie nowych i dobrze ocieplonych). I tam sytuacja jest prosta - płacisz za tyle, ile zużyłeś.
W starych budynkach - ze względów technicznych - ciepłomierzy nie da się zamontować w każdym lokalu. Co zamiast tego?
Są dwie metody.
1. W budynkach nieopomiarowanych (bez liczników) rachunek przysłany administracji spółdzielni, wspólnocie czy zarządowi domów komunalnych przez dostawcę ciepła dzielony jest między lokatorów proporcjonalnie do powierzchni ich mieszkań. Jeśli zatem w mieszkaniu nie masz liczników, to opłaty widoczne na rachunku to tzw. kwoty zryczałtowane zależne od powierzchni twojego M.
2. W blisko dwóch milionach polskich mieszkań stosuje się też tzw. podzielniki. To urządzenia, które pomagają podzielić koszt ciepła zużytego przez cały blok pomiędzy poszczególne mieszkania. Nie są one jednak licznikami - zdaniem Andrzeja Rajkiewicza, wiceprezesa Narodowej Agencji Poszanowania Energii, mają raczej dyscyplinować mieszkańców do oszczędności.
Podzielniki montują specjalistyczne firmy, np. Viterra, Metrona, Techem. Właściciele lub zarządcy budynków podpisują z nimi wieloletnie kontrakty na świadczenie usług indywidualnego rozliczania ciepła. Innymi słowy, firmy te liczą według specjalnych komputerowych systemów, ile powinieneś zapłacić za ogrzanie mieszkania.

Podzielniki budzą gigantyczne kontrowersje wśród naszych czytelników, którzy się skarżą, że oszczędzają na c.o., a płacą za nie więcej niż sąsiad, który wcale tego nie robi.
- Za ogrzanie 60 m kw. mieszkania w tym roku zapłaciłem 3243 zł. - opowiada na forum internetowym jeden z czytelników. - Za te pieniądze można ogrzać wolno stojący dom! Kiedy poszedłem do prezesa spółdzielni i mu to powiedziałem, odszczeknął: - To proszę postawić sobie dom. Odpowiedziałem: - Nie mogę, bo muszę płacić za ciepło...

Zdaniem Rajkiewicza podzielniki ciepła to ostateczne rozwiązanie, które należy stosować, jeżeli nie ma innej metody. - Podzielniki powinno się stosować w budynkach po przeprowadzonym dociepleniu i za zgodą mieszkańców - uważa. W przeciwnym wypadku może dochodzić do dużych różnic zużycia ciepła w poszczególnych mieszkaniach.

Co na to wszystko prawo
Rozliczanie kosztów ciepła pomiędzy mieszkańcami a właścicielami lub zarządcami budynków jest uregulowane w nowelizacji ustawy Prawo energetyczne z 3 maja 2005 roku. Zgodnie z nią:
- Odpowiedzialność za wybór metody rozliczania kosztów ciepła ciąży na właścicielu lub zarządcy budynku.
- Zarządca lub właściciel budynku ma do wyboru trzy metody obliczania kosztów ciepła: poprzez wskazania ciepłomierzy, przez podzielniki ciepła lub według powierzchni albo kubatury mieszkania.
- Właściciel lub zarządca budynku wprowadza wybraną metodę rozliczeń w formie regulaminu, który jest dostępny dla wszystkich mieszkańców.
- Wreszcie, jeżeli stosuje się metodę na podstawie podzielników, to regulamin powinien dopuszczać stosowanie także metody liczenia według kubatury lub powierzchni oraz określać warunki stosowania tej metody.
Ustawa nie zabrania korzystania przez zarządcę z usług firm rozliczeniowych, nie określa też w żaden sposób metod rozliczeniowych kosztów ciepła z mieszkańcami. Jest tu jednak jedna zasada.
- Mieszkańcy nie mogą płacić za ogrzewanie więcej, niż wynosi rachunek dostarczony zarządcy - twierdzi Zbigniew Kamieński, Zastępca Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Energetycznego w Ministerstwie Gospodarki i Pracy. To spory postęp, bo jeszcze niedawno niektóre spółdzielnie stosowały tzw. domiar. Innymi słowy, do rachunku, jaki przedstawiały mieszkańcom, oprócz opłaty dla lokalnego przedsiębiorstwa energetyki cieplnej oraz firmy rozliczającej podzielniki doliczały prowizję dla siebie. Nowe regulacje nie rozwiązały sporów miedzy mieszkańcami a firmami rozliczającymi.
W najbliższym czasie żadnych nowelizacji prawa energetycznego jednak nie będzie.
Powód?
- Według nas to, co powinno być uregulowane, zostało uregulowane w nowelizacji prawa energetycznego - uważa Zbigniew Kamieński.
Nie czekaj, zacznij oszczędzać

Co ty możesz zrobić
Specjaliści mają kilka prostych rad, dzięki którym można obniżyć swoje rachunki.
1. Utrzymuj w mieszkaniu stałą temperaturę.
W pomieszczeniach, w których stale przebywasz, optymalna temperatura to 20-21 st. C. Gdy na zewnątrz jest ok. zera, a w mieszkaniu są 23 st. C, to przez przegrody zewnętrzne (ściany, stropodach) ucieka o 15 proc. więcej ciepła niż wtedy, gdy w pokojach utrzymujemy ok. 20 st. C.
UWAGA! Obniżenie temperatury tylko o jeden stopień daje ok. 10 proc. oszczędności w ogrzewaniu.
2. Nie dopuszczaj do wychłodzenia mieszkania.
Ponowne ogrzanie trwa długo. Ponadto zasłaniaj okna, zwłaszcza po zmierzchu i zimą. Nie zasłaniaj grzejników obudowami, grubymi zasłonami, meblami itp. Zadbaj o dobry stan techniczny okien i drzwi.
3. Ograniczaj nadmiar wilgoci w mieszkaniu.
Nie gotuj bez przykrycia, nie bierz długich kąpieli.
4. Wietrz swoje M krótko i intensywnie, zakręcając przed tym zawór termostatyczny.
Nad kaloryferami warto zamontować półki. Dzięki nim ciepłe powietrze powędruje na środek pokoju zamiast pod sufit, gdzie się oziębi. Przykręcaj zawory na noc, podczas gotowania, gdy wychodzisz do pracy itp.
5. Ciepło ucieka przez ściany tam, gdzie jest niższa temperatura.
Jeżeli więc u ciebie jest o kilka stopni cieplej niż u sąsiada, to zgodnie z prawami fizyki ciepło od ciebie "pójdzie" do niego i będzie ogrzewać jego mieszkanie. Wtedy wskazania podzielnika przestają być miarodajne.
6. Masz podzielniki? Sprawdź, czy odczyty urządzenia są prawidłowe.
Jeśli oszczędzasz ciepło, ale płacisz coraz więcej, być może odczyt podzielnika jest zły albo urządzenie nawaliło. Jeżeli nie zgadzasz się z odczytem, skontaktuj się z administracją budynku lub kierownictwem firmy rozliczającej. Na twoje żądanie administracja (w porozumieniu z firmą) jeszcze raz odczyta wskazania podzielnika. Jeśli w odczycie były błędy, muszą zostać skorygowane.
UWAGA! Firmy rozliczające bardzo rzadko przyznają się do pomyłek, więc szansę na sukces masz niewielkie.

A co dalej
Większych oszczędności możesz szukać gdzie indziej.
1. Walcz o termomodernizację.- To się opłaca, bo do 15 proc. ciepła można zaoszczędzić dzięki moderniza-cji instalacji centralnego ogrzewania w budynku - twierdzi Rajkiewicz. - Kolejne 20-30 proc. ciepła można zaoszczędzić dzięki dociepleniu budynku, wymianie okien oraz dociepleniu dachu.
PAMIĘTAJ! Spółdzielnia oraz wspólnota (a także właściciele domów jednorodzinnych) mogą wziąć kredyt na docieplenie. Banki oferują kredyt termomo-dernizacyjny (dotowany przez państwo, a jeszcze konkretniej przez Bank Gospodarstwa Krajowego). Pożyczka jest przyznawana na ocieplenie budynku, prace związane z modernizacją instalacji cieplnej. Po spłaceniu 75 proc. kredytu reszta jest umarzana. Kredyt jest udzielany maksymalnie na okres dziesięciu lat. Wspólnota, żeby go dostać, musi mieć środki własne w wysokości 20 proc. wartości inwestycji. Po kredyt można się zgłosić do 22 banków. Ich listę można znaleźć na www.bgk.com.pl.
Oszczędności uzyskane ze zmniejszonego zużycia energii cieplnej zazwyczaj pokrywają w okresie spłaty kredytu koszty wykonania termomodernizacji.
2. Zmień podzielniki.
Jeśli są to tzw. podzielniki wyparkowe, dogadaj się z sąsiadami i zamieńcie je na elektroniczne. Są dokładniejsze.
3. Sprawdź, czy współczynniki, od których zależy wysokość opłaty za ciepło, są dobrze wyliczone.
Chodzi o dwa matematycznie wyliczane współczynniki:
- UF, który określa rodzaj, wielkość, moc grzejnika. UF rośnie proporcjonalnie do mocy. Np. grzejnik 1600 W - 0,725, a 1800 W-0,775.
- LAF określający położenie mieszkania w budynku.
Firmy rozliczające współczynnik UF w przypadku grzejników żeliwnych często oceniają na oko, np. dziesięć żeberek długości 0,5 m potrafi mieć taką samą moc jak dziesięć takich samych żeberek długości 1 m. Jak temu zapobiec? Możesz np. wymienić grzejniki - nowe mają zapisaną moc na opakowaniu. Ale w niektórych spółdzielniach zdobycie pozwolenia na zamianę grzejników jest drogą przez mękę. Spółdzielnie nie godzą się i trudno je do tego zmusić.
4. Sprawdź, czy grzejniki tego samego typu w twoim bloku mają takie same UF-y.
Zdarza się bowiem często, że wcale tak nie jest.
5. Zmień współczynnik LAF.
Niektóre mieszkania w bloku, np. szczytowe, parterowe i na ostatnich piętrach, mają większe straty ciepła. W rozliczeniu kosztów ogrzewania powinien to korygować współczynnik LAF (jest mniejszy - płacisz mniej). Ale nie zawsze jest on odpowiednio dobrany do mieszkania. Jeśli czujesz, że jest on za wysoki (bo bardzo oszczędzasz, a rachunki i tak przychodzą gigantyczne), walcz o zmianę współczynnika (zacznij od pisma do spółdzielni, niech przyjdą, i to sprawdzą).
6. Sprawdź tzw. koszty stałe.
Te koszty (związane z ogrzewaniem części wspólnych domu) dzieli się między lokatorów proporcjonalnie do powierzchni zajmowanych przez nich mieszkań. Natomiast koszty zmienne są obliczane na podstawie wskazań podzielników w mieszkaniach.
UWAGA! Im wyższa opłata stała, tym mniejszy wpływ na płacony przez nas rachunek ma wskazanie podzielnika zainstalowanego w mieszkaniu.
Koszty stale według specjalistów nie powinny przekraczać 30 proc. Kosztów zużycia ciepła w budynku. Ile wynoszą koszty stałe w twoim domu, możesz przeczytać na dokumencie odczytu wystawionym przez firmę rozliczającą. W praktyce wynoszą one do 50 proc. łącznych opłat. Ten wskaźnik można bardzo dokładnie oszacować dla każdego budynku (mimo to często określa się go uznaniowo).
7. Uważaj na kanty.
Od kilku lat niektóre spółdzielnie dla świętego spokoju pobierają zaliczki o przy-najmniej 15 proc. większe niż koszty. Dlaczego? Ano, cytując jednego prezesa: jeśli zaliczki są pobierane w wysokości kosztów, to po doliczeniu kosztów obsługi firmy rozliczającej większość ludzi będzie musiała dopłacić. I będzie wielka awantura. Zaś w przypadku większych zaliczek wszyscy otrzymają zwroty...
Taką działalność spółdzielni udowodnić jest bardzo trudno. Trzeba bowiem dotrzeć do faktury za ogrzewanie wystawionej przez lokalny PEC za.cały rok dla wszystkich budynków osiedla, a następnie porównać ją z naliczeniami spółdzielni zatwierdzonymi przez radę nadzorczą. Spółdzielnie z zasady zaś odmawiają wglądu do swojej dokumentacji, zasłaniając się tajemnicą handlową.

PIOTR MIĄCZYŃSKI, LESZEK BAJ
12 Października 2005 - środa - Gazeta Wyborcza


Podzielnik - co to za cudo
To urządzenie, które pomaga podzielić koszt ciepła zużytego przez cały blok pomiędzy poszczególne mieszkania. Są dwa typy podzielników - cieczowe i tzw. wyparkowe. Najbardziej popularne (bo tanie - kosztują ok. 10 zł za sztukę) wyglądają jak termometr z dwoma rurkami; elektroniczne, droższe (od 40 do ponad 100 zł), coraz częściej stosowane, przypominają... połączenie budzika z telefonem komórkowym; są dokładniejsze niż wyparkowe. Do tego dochodzi oplata za montaż (ok. 30 zł za podzielnik) oraz za odczyt i rozliczanie - 10 zł za jedno urządzenie. UWAGA! Firmy rozliczające zamiast zakupu podzielników proponują ich dzierżawę -12 zł rocznie od podzielnika. To znacznie gorsze rozwiązanie niż zakup.
Aby podzielniki były dopuszczone do sprzedaży na polskim rynku, muszą spełniać polskie normy. W przypadku podzielników elektronicznych jest to norma EN 834, zaś w przypadku podzielników wyparkowych EN 835.


Czy podzielnik można oszukać?
Można, tylko - jak twierdzą fachowcy - to się nie opłaca. Pomysłowość naszych rodaków jest jednak w tym względzie ogromna. Co robią? Np. owijają podzielniki mokrymi szmatami (rezultat jest jednak odwrotny do zamierzonego, bo szmaty parują) lub chłodzą je wentylatorem podłączonym do portu USB komputera - aby wymusić cyrkulację powietrza w rejonie kaloryfera - bądź standardowym wentylatorem (koszty wydatkowanej w ten sposób energii elektrycznej są większe od poczynionych oszczędności). Są też specjaliści, którzy... wymieniają całe kaloryfery. Kupują do domu jeden komplet małych grzejników i jeden standardowych. Najpierw instalują w mieszkaniu małe grzejniki, na które firma rozliczająca nakłada podzielniki. Po wyjściu specjalisty... zamieniają małe kaloryfery na duże. Gdy zbliża się okres spisywania podzielników, zakładają małe kaloryfery z powrotem. Z kolei inni złodzieje demontują podzielniki i wkładają je do lodówki.
BZ.
Gość





PostWysłany: Wto Paź 18, 2005 21:58    Temat postu: ciepło

Mam pytanie, czy została zmieniona decyzja w sprawie rozliczania ciepła przez Radę Nadzorczą dotycząca kosztów stałych przyjętych przez ZPC,z proporcji 30% koszty stałe,70% koszty zmienne?
Kto miał prawo zmienić decyzje ZPC?
Proszę o wyjaśnienie tego tematu. To przekracza uprawnienia organów niższych do decyzji ZPC.Czy to pomyłka czy arogancja i bezczelność?
Zuut
Gość





PostWysłany: Śro Paź 19, 2005 12:45    Temat postu: Re: ciepło

BZ. napisał:
Mam pytanie, czy została zmieniona decyzja w sprawie rozliczania ciepła przez Radę Nadzorczą dotycząca kosztów stałych przyjętych przez ZPC,z proporcji 30% koszty stałe,70% koszty zmienne?
Kto miał prawo zmienić decyzje ZPC?
Proszę o wyjaśnienie tego tematu. To przekracza uprawnienia organów niższych do decyzji ZPC.Czy to pomyłka czy arogancja i bezczelność?


Jako szeregowy mieszkaniec Żabianki podobnie jak Pan ubolewam nad tym co się tu u nas wyprawia. Nie jestem na tyle wtajemony aby znać odpowiedż na to całkiem słuszne pytanie ale właśnie w przyszłym tygodniu będzie seria spotkań grup członkowskich i namawiam wszystkich ciekawskich, oburzonych, zbulwersowanych i wnerwionych aby na te spotkania gremialnie się udali i wszelkie wątpliwości próbowali wyjaśnić.
W końcu tu wszyscy mieszkamy, to jest nasze osiedle, nasze pieniądze a nie jakiejś "grupy trzymającej władzę". Wszystko jest zatem w naszych rękach i wszystko od nas mieszkańców zależy. Tylko żeby się nam jeszcze chciało - bo marudzą prawie wszyscy a na zebrania przychodzi mniej niż 10% uprawnionych do zabierania głosu i podejmowania decyzji.
Smutne to ale prawdziwe.
Zuut
Członek SM
Gość





PostWysłany: Śro Paź 19, 2005 21:43    Temat postu: APEL

Zuut napisał:
BZ. napisał:
Mam pytanie, czy została zmieniona decyzja w sprawie rozliczania ciepła przez Radę Nadzorczą dotycząca kosztów stałych przyjętych przez ZPC,z proporcji 30% koszty stałe,70% koszty zmienne?
Kto miał prawo zmienić decyzje ZPC?
Proszę o wyjaśnienie tego tematu. To przekracza uprawnienia organów niższych do decyzji ZPC.Czy to pomyłka czy arogancja i bezczelność?


Jako szeregowy mieszkaniec Żabianki podobnie jak Pan ubolewam nad tym co się tu u nas wyprawia. Nie jestem na tyle wtajemony aby znać odpowiedż na to całkiem słuszne pytanie ale właśnie w przyszłym tygodniu będzie seria spotkań grup członkowskich i namawiam wszystkich ciekawskich, oburzonych, zbulwersowanych i wnerwionych aby na te spotkania gremialnie się udali i wszelkie wątpliwości próbowali wyjaśnić.
W końcu tu wszyscy mieszkamy, to jest nasze osiedle, nasze pieniądze a nie jakiejś "grupy trzymającej władzę". Wszystko jest zatem w naszych rękach i wszystko od nas mieszkańców zależy. Tylko żeby się nam jeszcze chciało - bo marudzą prawie wszyscy a na zebrania przychodzi mniej niż 10% uprawnionych do zabierania głosu i podejmowania decyzji.
Smutne to ale prawdziwe.
Zuut

Dobrze prawisz.
Też bym chciał aby frekwencja była lepsza niż na poprzednich grupach. Dlczego piszesz: "..., oburzonych, zbulwersowanych i wnerwionych ...), a nie: "zadowolonych, szczęśliwych, pełnych wiary i optymizmu", czy z natury jesteś pesymistą?
Napisałeś "grupy trzymającej władzę", z tego co wiem to zawsze będzie grupa trzymająca władzę bo taką możliwość daje nasz "STATUT" zgodnie z którym ZPCz wybiera Radę Nadzorczą która będzie trzymać władzę. Dlatego Ciebie zapytuję, czy jak wybiorą nową Radę Nadzorczą to też będziesz wypisywał jw. czy też już będziesz w pełni szczęśliwy, radosny, uśmiechnięty, optymistyczny bo wyżucili obecną.
Ja osobiście jestem naprawdę przerażony tym że większość postów (potępiających obecną "grupę trzymającą władzę") wypisują osoby które w poprzednich kadencjach byli taką grupą i niestety nic nie dokonali, a najwięcej mają pretensji (śmiechu warte).
Twój apel by jak największa ilość członków przyszła na zebranie jest jak najbardziej słuszny.
Gość






PostWysłany: Czw Paź 20, 2005 10:38    Temat postu: Re: APEL

Członek SM napisał:
"Dobrze prawisz.
Też bym chciał aby frekwencja była lepsza niż na poprzednich grupach. Dlczego piszesz: "..., oburzonych, zbulwersowanych i wnerwionych ...), a nie: "zadowolonych, szczęśliwych, pełnych wiary i optymizmu", czy z natury jesteś pesymistą?
Napisałeś "grupy trzymającej władzę", z tego co wiem to zawsze będzie grupa trzymająca władzę bo taką możliwość daje nasz "STATUT" zgodnie z którym ZPCz wybiera Radę Nadzorczą która będzie trzymać władzę. Dlatego Ciebie zapytuję, czy jak wybiorą nową Radę Nadzorczą to też będziesz wypisywał jw. czy też już będziesz w pełni szczęśliwy, radosny, uśmiechnięty, optymistyczny bo wyżucili obecną.
Ja osobiście jestem naprawdę przerażony tym że większość postów (potępiających obecną "grupę trzymającą władzę") wypisują osoby które w poprzednich kadencjach byli taką grupą i niestety nic nie dokonali, a najwięcej mają pretensji (śmiechu warte).
Twój apel by jak największa ilość członków przyszła na zebranie jest jak najbardziej słuszny."

Odpowiadam co następuje:
określenie "grupy trzymającej władzę" jest srótem myślowym. Oznacza grupę ludzi - nierzadko wybranych - która reprezentuje jakiąś większą społeczność i w jej imieniu zarządza wspólnym majątkiem i podejmuje decyzje. Problemy się zaczynają w momencie kiedy nie ma pełnej przejrzystości poczynań tej grupy i rodzą się uzasadnione czy całkiem nieuzasadnione podejrzenia, że coś jest nie tak. W naszym osiedlowym przypadku mamy np. jakiś dziwny problem z absolutorium które formalnie zostało odrzucone gdyż większość głosowała przeciw a Rada Nadzorcza, Zarząd i jak się wydaje, nawet radca prawny nabrali wody w usta i udają, że nic się nie stało. Co najwyżej znajdujemy na forum jakieś sygestie, że to jakieś oszołomy czy osunięci od władzy członkowie poprzedniej "grupy trzymającej władzę" próbują rozrabiać i biorą odwet.
Nie jestem wtajemniczony w te meandry gdyż rzadko bywałem i bywam w Gdańsku. Dochodzą do mnie tylko różne słuchy i plotki, których wyjaśnienie próbuję znaleść na forum i dlatego m.in. stale apaluję o transparentmość funkcjonowania władz spółdzielni czyli naszych wybrańców i przedstawicieli. Tym bardziej, że nowe, poprawione prawo o spółdzielniach mieszkaniowych daje nam członkom możliwości pełnej kontroli. A nikt chyba nie ma już wątpliwości, że kontrolować należy i to nawet do bółu, gdyż przez lata nagannych praktyk poszczególnych ekip rządzących spółdzielnią wszystko zostało postawione na głowie to znaczy traktowano mieszkańców jako podwładnych prezesa i jemu podporządkowanej świty z administracji. Zagubiła się gdzieś pierwotna idea spółdzielczości jako formy samorządowej dobrowolnie i świadomie zarządzanej przez wszystkich poprzez demokratycznie wybranych przedstawicieli. Lata upłyną zanim zdołamy to wszystko skutecznie odkręcić i przywrócić podmiotowość szeregowym członkom spółdzielni tak aby wszyscy uwierzyli i zrozumieli, że Żabianka to nasze wspólne dobro i razem musimy oraz możemy o nie dbać jak najlepiej. Gdy to nie nastąpi nadal będą krążyły opinie, że osiedlem rządzi banda złodzieji, którą próbuje pozbawić władzy poprzednia banda złodzieji przez tę obecnie panującą od żłoba odsuniętą itp. itd. Sami Państwo widzicie jaka jest frekwencja na zebraniach grup członkowskich, sam czuję opór, niechęć i zniecierpliwienie gdy przypominam znajomym o najbliższym zebraniu. O czym to świadczy? Przede wszystkim o tym, że trzeba wykazać bardzo dużo dobrej woli, uzbroić się w cierpliwość, działać w dobrym kierunku i świecić dobrym przykładem. Natomiast incydent z absolutorium sprawia, że znowu drepczemy w miejscu czy nawet zaczynamy się cofać.
Teraz ruch należy do obecnej Rady Nadzorczej. Należy podjąć decyzje, może nawet bolesne ale zgodne z literą prawa. Nawet z bólem serca należy dać przykład jak funkcjonuje demokracja - niestety ale większość decyduje nawet gdy postawa poszczególnych osobników tej większości budzi nasze obawy i zastrzeżenia.
I to byłoby na tyle
Zuut
Gość






PostWysłany: Czw Paź 20, 2005 17:45    Temat postu: Re: APEL

Anonymous napisał:
Członek SM napisał:
"Dobrze prawisz.
Też bym chciał aby frekwencja była lepsza niż na poprzednich grupach. Dlczego piszesz: "..., oburzonych, zbulwersowanych i wnerwionych ...), a nie: "zadowolonych, szczęśliwych, pełnych wiary i optymizmu", czy z natury jesteś pesymistą?
Napisałeś "grupy trzymającej władzę", z tego co wiem to zawsze będzie grupa trzymająca władzę bo taką możliwość daje nasz "STATUT" zgodnie z którym ZPCz wybiera Radę Nadzorczą która będzie trzymać władzę. Dlatego Ciebie zapytuję, czy jak wybiorą nową Radę Nadzorczą to też będziesz wypisywał jw. czy też już będziesz w pełni szczęśliwy, radosny, uśmiechnięty, optymistyczny bo wyżucili obecną.
Ja osobiście jestem naprawdę przerażony tym że większość postów (potępiających obecną "grupę trzymającą władzę") wypisują osoby które w poprzednich kadencjach byli taką grupą i niestety nic nie dokonali, a najwięcej mają pretensji (śmiechu warte).
Twój apel by jak największa ilość członków przyszła na zebranie jest jak najbardziej słuszny."

Odpowiadam co następuje:
określenie "grupy trzymającej władzę" jest srótem myślowym. Oznacza grupę ludzi - nierzadko wybranych - która reprezentuje jakiąś większą społeczność i w jej imieniu zarządza wspólnym majątkiem i podejmuje decyzje. Problemy się zaczynają w momencie kiedy nie ma pełnej przejrzystości poczynań tej grupy i rodzą się uzasadnione czy całkiem nieuzasadnione podejrzenia, że coś jest nie tak. W naszym osiedlowym przypadku mamy np. jakiś dziwny problem z absolutorium które formalnie zostało odrzucone gdyż większość głosowała przeciw a Rada Nadzorcza, Zarząd i jak się wydaje, nawet radca prawny nabrali wody w usta i udają, że nic się nie stało. Co najwyżej znajdujemy na forum jakieś sygestie, że to jakieś oszołomy czy osunięci od władzy członkowie poprzedniej "grupy trzymającej władzę" próbują rozrabiać i biorą odwet.
Nie jestem wtajemniczony w te meandry gdyż rzadko bywałem i bywam w Gdańsku. Dochodzą do mnie tylko różne słuchy i plotki, których wyjaśnienie próbuję znaleść na forum i dlatego m.in. stale apaluję o transparentmość funkcjonowania władz spółdzielni czyli naszych wybrańców i przedstawicieli. Tym bardziej, że nowe, poprawione prawo o spółdzielniach mieszkaniowych daje nam członkom możliwości pełnej kontroli. A nikt chyba nie ma już wątpliwości, że kontrolować należy i to nawet do bółu, gdyż przez lata nagannych praktyk poszczególnych ekip rządzących spółdzielnią wszystko zostało postawione na głowie to znaczy traktowano mieszkańców jako podwładnych prezesa i jemu podporządkowanej świty z administracji. Zagubiła się gdzieś pierwotna idea spółdzielczości jako formy samorządowej dobrowolnie i świadomie zarządzanej przez wszystkich poprzez demokratycznie wybranych przedstawicieli. Lata upłyną zanim zdołamy to wszystko skutecznie odkręcić i przywrócić podmiotowość szeregowym członkom spółdzielni tak aby wszyscy uwierzyli i zrozumieli, że Żabianka to nasze wspólne dobro i razem musimy oraz możemy o nie dbać jak najlepiej. Gdy to nie nastąpi nadal będą krążyły opinie, że osiedlem rządzi banda złodzieji, którą próbuje pozbawić władzy poprzednia banda złodzieji przez tę obecnie panującą od żłoba odsuniętą itp. itd. Sami Państwo widzicie jaka jest frekwencja na zebraniach grup członkowskich, sam czuję opór, niechęć i zniecierpliwienie gdy przypominam znajomym o najbliższym zebraniu. O czym to świadczy? Przede wszystkim o tym, że trzeba wykazać bardzo dużo dobrej woli, uzbroić się w cierpliwość, działać w dobrym kierunku i świecić dobrym przykładem. Natomiast incydent z absolutorium sprawia, że znowu drepczemy w miejscu czy nawet zaczynamy się cofać.
Teraz ruch należy do obecnej Rady Nadzorczej. Należy podjąć decyzje, może nawet bolesne ale zgodne z literą prawa. Nawet z bólem serca należy dać przykład jak funkcjonuje demokracja - niestety ale większość decyduje nawet gdy postawa poszczególnych osobników tej większości budzi nasze obawy i zastrzeżenia.
I to byłoby na tyle
Zuut

Piszez sam z własnej i nie przymuszanej woli.Bywasz żadko w gdańsku.Należy wywnioiskować że nie znasz realii spraw naszej Spółdzielni.Przepraszam,a gdzie bywasz?Może to nam da temat Twojej medytacji.
Jestś tu ,czy w np.DDR?
Żyj sobie spokojnie i nie podszywaj się pod dobrego członka.Naukę zostaw dla potomnych Twoich.
Myśl a nie wirtualne mediacje.
pozdrawiam członek....spółdzielni
Sąsiad
Gość





PostWysłany: Czw Paź 20, 2005 18:08    Temat postu: Re: Jak oszczędzać ciepło - z poradnika GW

Dlaczego facet,który rzadko bywa w Gdańsku zabiera głos na temat Osiedla? W zyciu trzeba wybrać, co się będzie robiło dobrze.Jeżeli się jest przedstawicielem handlowym, to faktycznie nie przebywa się w domu. Może Zuut jest dobrym handlowcem, ale o sprawach techniki nie ma zielonego pojęcia. Po co pcha się do władzy?
Kancer 
   

Nowy na forum


Wiek: 33
Dołączył: Czw Cze 07, 2018 9:35
Posty: 4
Skąd: gdańsk-ujeścisko

PostWysłany: Pią Mar 29, 2019 12:20    Temat postu: Re: Jak oszczędzać ciepło - z poradnika GW

Warto pomyśleć o ociepleniu domu pianą poliuretanową, bardzo dobrze trzyma ciepło, jest też hydroszczelna i bardziej wytrzymała od styropianu czy wełny. Ocieplenia pianą pur polecam każdemu, bo widać i czuć efekty.
beeenek 
   

Forumowicz


Wiek: 36
Dołączył: Wto Kwi 19, 2016 19:55
Posty: 179
Skąd: Wrocław-Psie Pole

PostWysłany: Sob Kwi 06, 2019 17:04    Temat postu: Re: Jak oszczędzać ciepło - z poradnika GW

Tak słyszałem o tej pianie, podobno świetnie izoluje. Generalnie ocieplenie budynku to ważna kwestia ale równie ważny jest dobór odpowiednich okien. Nieszczelne i źle zamontowane okna niestety powodują do utraty ciepła. Okna muszą mieć odpowiedni parametr przenikania ciepła. My np. budujemy aktualnie dom pasywny. Postanowiliśmy, że dom będzie prosty i wszystko mocno zaizolowane na wypadek utraty ciepła. Okna wybraliśmy już z Oknoplastu mają akurat model okien Winergetic Premium Passive zaprojektowany do domów pasywnych. Parametry takie okna mają zupełnie inne niż okna do normalnych domów. Jakie macie podejscie do domów pasywnych? Pytam bo nasi znajomi bardzo się nam dziwią, a my dziwimy się, że nie chcą iść z duchem czasu. Na naszej ulicy będziemy 3 domem pasywnym. Świat się rozwija Very Happy
Janosiczek 
   

Forumowicz


Dołączył: Pią Paź 13, 2017 8:08
Posty: 145
Skąd: Kraków centrum

PostWysłany: Śro Kwi 24, 2019 8:16    Temat postu: Re: Jak oszczędzać ciepło - z poradnika GW

Jakie macie jeszcze sposoby na oszczędzanie?
apanaz 
   

Bywalec


Wiek: 25
Dołączył: Wto Maj 28, 2019 15:10
Posty: 25
Skąd: Gdańsk oliwa

PostWysłany: Czw Wrz 19, 2019 11:32    Temat postu: Re: Jak oszczędzać ciepło - z poradnika GW

Ja polecam bezwzględnie dobre okna. Gdy ktoś pyta mnie o okna do nowego domu to zawsze podaję przykład tego, że lepiej zapłacić za nowe okna więcej, ale potem przyoszczędzić na ogrzewaniu. Potem można tylko żałować, że się chciało przyoszczędzić na niewłaściwych rzeczach. Sprawdźcie sobie zresztą tutaj: https://oknainternorm.pl/poradnik/okna-do-nowego-domu
aronces 
   

Zaglądajacy


Wiek: 43
Dołączył: Pon Lis 11, 2019 16:52
Posty: 21
Skąd: aronces

PostWysłany: Pon Lis 11, 2019 20:28    Temat postu: Re: Jak oszczędzać ciepło - z poradnika GW

jnfher uiweh
botega 
   

Zaglądajacy


Wiek: 68
Dołączył: Śro Gru 11, 2019 6:33
Posty: 24
Skąd: warszawa

PostWysłany: Śro Gru 11, 2019 17:52    Temat postu: Re: Jak oszczędzać ciepło - z poradnika GW

siemka witam Smile
apanaz 
   

Bywalec


Wiek: 25
Dołączył: Wto Maj 28, 2019 15:10
Posty: 25
Skąd: Gdańsk oliwa

PostWysłany: Pią Sty 03, 2020 10:44    Temat postu: Re: Jak oszczędzać ciepło - z poradnika GW

No cześć Smile Ja bym chciała grzejnik płytowy, co myślicie o tym z linka? Jest dostępny od ręki i to mnie przekonuje. https://sanitbuy.pl/grzejniki-plytowe/73487-grzejnik-plytowy-kermi-profil-k-typ-22-50x120-cm-bialy-fk0220512.html
Mikalaj 
   

Zaglądajacy


Wiek: 38
Dołączył: Śro Sty 08, 2020 13:14
Posty: 18
Skąd: Gdańsk-Wrzeszcz

PostWysłany: Śro Sty 22, 2020 8:29    Temat postu: Re: Jak oszczędzać ciepło - z poradnika GW

Najważniejsze moim zdaniem to inwestycja w odpowiednią stolarkę okienną i drzwiową. Ze swojej strony mogę polecić produkty oferowane przez firmę Schwarz ze Skarszew https://www.schwarz-firma.eu/ . Okna rewelacyjne zarówno pod względem izolacji termicznej, jak i akustycznej. Do tego firma oferuje profesjonalny montaż, także mamy 100% pewność, że wszystko zostanie wykonane prawidłowo, co przyczyni się do oszczędności ciepła.
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2    Następna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum Gdańsk

  

osiedla Gdańska:

  2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Plaży Arkońska Astra Park Atrium Gdańskie Audiopolis Aura Gdańsk Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia Górka Błękitna Kaskada Braci Majewskich Brętowska Brama Browar Gdański Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery Kąty Cztery Oceany Cztery Pory Roku Długa Grobla Do Studzienki Dolina Dwóch Jezior Dolina Potęgowska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszczędne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpańskie Hokejowa Horyzont Jabłoniowa (INPRO) Jabłoniowa (PB Kokoszki) Jabłoniowy Sad Jary Jasień Jasień Park Jaworzniaków Jednorożca (Wroński) Jelitkowo Jelitkowski Dwór Jezioro Jasień Jodłowy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Motławą Kamienice Nad Strzyżą Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kiełpino Górne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Królewskie Wzgórze Kryształowe Kwartał Kamienic Laurowe Lawendowe Wzgórza Leszczynowe Lipce Łostowice Maciejka Maćkowy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Miłe Miłe Wzgórze Morena Park Morenova Morenowe Wzgórze Myśliwska 17 Myśliwska Park Myśliwski Stok Myśliwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wodą Nadmorski Dwór Neptun Park Niedźwiednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia Górna Osowa II Osowa Wodnika Ostoja Myśliwska Pana Tadeusza Parkowe Wzgórze Piastów Pięciu Mostów Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB Górski Polonica Południowe Pomarańczowe Promienne Przeróbka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta Żbik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina Słoneczna Dolina Słoneczna Morena Słoneczne Słoneczne Wzgórza Słoneczniki Smęgorzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Chełm Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzgórze Szpora 7 Św. Wojciech Świerkowe Świętokrzyskie Świętokrzyskie (PB EKO) Świrskiego Trzy Dęby Trzy Żagle Ujeścisko Vivaldiego Wieża Leszka Białego Wieżycka Wieżycka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wiszące Ogrody Wolne Miasto Wróbla Staw Wzgórze Elizy Wzgórze Focha Wzgórze Magellana Za Słoneczną Bramą Zabornia Zabytkowa Współczesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Złota Karczma

dzielnice Gdańska:

  Aniołki Brętowo Brzeźno Chełm Jasień Kokoszki Krakowiec-Górki Zachodnie Letnica Matarnia Młyniska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-Św. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Południe Przymorze (Małe i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przeróbką Strzyża Suchanino Śródmieście VII Dwór Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzgórze Mickiewicza Zaspa (Młyniec i Rozstaje) Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Forum Sopot

  

osiedla Sopotu:

  Aquarius Dolina Gołębiewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana Świemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

  Brodwino Dolny Sopot Górny Sopot Kamienny Potok Karlikowo Świemirowo

Forum Gdynia

  

osiedla Gdyni:

  Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cisów Fikakowo Fort Forest Gdyńskie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosmańska Kamienica Moderna Kasztanowa Kępa Redłowska Komandorskie Wzgórze Leśne Łanowa I Marco Polo Mistral Morskie Myśliwskie Tarasy Nad Kępą Nawigator Orłowska Bryza Parkowe Patio Róży Pomorska 57 Redłowska Kaskada Redłowski Stok Rezydencja Sokół Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Skłodowska 8 Skłodowskiej Sojowa Sokółka Sokółka Zielenisz Śniadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogród Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Leśne Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

  Babie Doły Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa Dąbrowa Działki Leśne Grabówek Kamienna Góra Karwiny Leszczynki Mały Kack Obłuże Oksywie Orłowo Pogórze Pustki Cisowskie - Demptowo Redłowo Śródmieście Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Leśniczówka) Wzgórze Św. Maksymiliana

W REGIONIE:
Bytów Chojnice Gdańsk Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy Kąty Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Kościerzyna Krynica Morska Kwidzyn Lębork Łeba Łęgowo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gdański Pszczółki Puck Reda Rotmanka Rumia Słupsk Sopot Starogard Gdański Straszyn Tczew Ustka Wejherowo Władysławowo Żukowo

      FORUM GDAŃSK     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDAŃSKI     FORUM STRASZYN

    FILMY Gdańsk/Sopot/Gdynia      TRÓJMIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczyć na świecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama